Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

Hayırsever Mehmet ERDEMOĞLU

Besnili Bilge… Mehmet Erdemoğlu


Kurucumuz Mehmet Erdemoğlu, 1931 yazında, o günlerde Malatya iline bağlı bir ilçe olan Besni’de Terzi İbrahim Efendi ve Gülsüm Hanımın ikinci çocukları olarak dünyaya gelmiştir.

Savaş yıllarının yaralarını saran Anadolu insanının umut ve direnci, çocukluk çağındaki Mehmet Erdemoğlu’nun da tüm zorluklara karşı dimdik ayakta durmayı öğrenmesinin, sonsuz bir çalışma azmi kazanmasının temelini oluşturur.

O dönemin geleneklerine uygun olarak daha ilkokul çağında, bir dokuma ustasının yanında çıraklık yapmaya başlayan Mehmet Erdemoğlu, aza kanaat, tevazu, hayır, komşusunu gözetme, yalan söylememe, ticarete hile karıştırmama, sözünde durma gibi ilkelerin öne çıktığı Ahilik kültürü ile yoğrulmuş çok özel bir insandır.

Öğrenmek, çalışmak ve üretmek temeli üzerine kurduğu yaşamı boyunca korunması gerekenleri korumak, yardım edilmesi gerekenlere yardım etmek, ancak bütün bunları insan onurunu en yüksek düzeyde tutarak gerçekleştirmek bu yüce insanın en büyük önceliği olmuştur.

Mehmet Erdemoğlu’nun ilkeleri tüm insanlığa ders olacak nitelikte…

Diyor ki;

Asla yalan söylemeyin.
Hiçbir zaman dürüstlükten şaşmayın.
Kimseyi azarlamayın ve hor görmeyin.
Kimsenin işine müdahale etmeyin.
Bitmiş işi bozmaya çalışmayın.
Ödemelerinizi söz verdiğiniz zamanda yapın.
İşçinin parasını alın teri kurumadan ödeyin.
Pazarlık yaptığınız işten ödeme sırasında, tekrar para kesmeyin.
Söz ağızdan çıkar. Anlaşma yaptığınız bir alışverişten zarar etseniz bile dönmeyin.
Herkese karşı hoşgörülü olun.
Ailenize daima sahip çıkın.
Eş, dost ve akrabalarınızı bırakmayın.
Kapınıza gelen kimseyi geri çevirmeyin.
Başkasını kendiniz bilin; öyle bakın.
Servetin sınırı yoktur, mükafatı vardır.
İşinize, insanınıza, vatanınıza, devletinize, bayrağınıza sahip çıkın.


Mehmet Erdemoğlu, ticaret hayatına 1970 yılında ailesiyle birlikte göç ettiği Gaziantep’te iki kilim tezgahı ile başlamıştır.

1983 yılı, halı üretiminin başlangıç yılıdır. Ancak Mehmet Erdemoğlu, bu aşamada, emaneti gençlere bırakmanın zamanının geldiğine karar verir. Daha altmış yaşına varmadan emekli olma düşüncesinin arkasında planladığı çok başka işler vardır. O artık zamanını daha fazla hayır işlerine ayırmak istemektedir.

Mehmet Erdemoğlu’nun hayırseverliği, 1999 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından da ödüllendirilmiştir.

Ayrıca Besni Belediyesi, 2000 yılında, yeni kentteki mahallelerden birine ‘Erdemoğlu’ adını vererek kendisini onurlandırır.

Aynı günlerde Mehmet Erdemoğlu, TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne de lâyık görülmüştür.

Mehmet Erdemoğlu’nun yani Besnili Bilge’nin yaşamı 16 Aralık 2006’da sona ermiştir.

 

Ancak o, bu dünyada yaptığı iyiliklerle, gerçekleştirdiği hayır işleri ve bıraktığı eserlerle sonsuza kadar yaşayacaktır.

                  

 

 

betnis giriş
betnis
yakabet giriş